13 października był wyjątkowym dniem dla uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach. Złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów.

Dzień rozpoczął się mszą w kościele parafialnym, w której uczniowie uczestniczyli razem z rodzicami, wychowawcami, dyrekcją szkoły i zaproszonymi gośćmi. Po jej zakończeniu, zwartym orszakiem, w asyście rycerzy, wszyscy udali się pod pomnik patrona szkoły, króla Kazimierza Wielkiego. Tam przedstawiciele klas złożyli kwiaty.

Następnie wszyscy przeszli do szkoły, gdzie w pierwszej kolejności uczniowie zaprezentowali się śpiewająco, wykonując piosenkę „Pierwszaczek”. Recytowali również wiersze.

Uroczystość odbywała się w scenerii jesiennej. Uczniów powitali Pani Jesień, Leśny Skrzat i jego pomocnicy. Przygotowali oni sześć zadań dla pierwszoklasistów, z których ci świetnie się wywiązali. W krótkim wystąpieniu dyrektor Alina Jachimczak potwierdziła, że pierwszaki spisali się na medal i zasłużyli na pasowanie na uczniów. Głos zabrał też wiceburmistrz Niepołomic Michał Hebda, który życzył uczniom samych sukcesów.

Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna, czyli ślubowanie oraz pasowanie na uczniów. Każdy otrzymał swój pierwszy dokument, czyli legitymację szkolną, symboliczny ołówek z gumką oraz dyplom.

Po oficjalnych uroczystościach starsze koleżanki i koledzy z klas ósmych zaprezentowali krótki program artystyczny. Obiecali, że będą się opiekować i pomagać pierwszakom oraz wręczyli im drobne upominki.

Na koniec uczniowie zostali zaproszeni do pamiątkowego grupowego zdjęcia oraz na słodki poczęstunek. Wydarzeniu towarzyszyły zabawy pod czujnym okiem animatorek.

Halina Maciuszek

Małgorzata Bałos