Dodano dn.: 13.02.2023

W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach po raz kolejny wzięła udział w konkursie „Odblaskowa Szkoła”. Ma on na celu promowanie wśród uczniów bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Chcąc w nim uczestniczyć, musieliśmy podjąć się wielu działań mających na celu podniesienie świadomości dzieci i rodziców odnośnie bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, ale było warto.

Znaleźliśmy się w gronie laureatów, czyli 10 najlepszych szkół. Zajęliśmy 6. miejsce, a placówek biorących udział w tym konkursie było aż 168. To jeden z najlepszych wyników w historii naszej szkoły.

25 stycznia 2023 w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyła się gala finałowa XII małopolskiego konkursu Odblaskowa Szkoła, podczas której dyrektor Alina Jachimczak odebrała wraz z trzema uczennicami i koordynatorkami konkursu dyplomy za zajęcie 6 miejsca w województwie i 1 miejsca w powiecie.

Podczas realizacji zaplanowanych zadań na pierwszym miejscu postawiliśmy szeroko zakrojoną współpracę ze wszystkimi placówkami i ludźmi mającymi bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo naszych podopiecznych. Pamiętając również o zasadzie, że najlepiej uczyć się poprzez zabawę, staraliśmy się tak realizować wyznaczone przez nas działania, aby było to możliwe.

Były więc spotkania z policją i strażą pożarną, szkolenie z pierwszej pomocy, odblaskowe zawody sportowe, zajęcia pozalekcyjne związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, odblaskowe tańce, spektakl promujący bezpieczne poruszanie się uczniów po drodze. Wielokrotnie nasi wolontariusze byli widoczni na ulicach Niepołomic. Rozdawali odblaskowe serduszka mieszkańcom gminy, szczególnie dbając o bezpieczeństwo seniorów, a rowerzyści otrzymali odblaski na szprychy. Wielkim uznaniem cieszyły się akcje plenerowe, takie jak „Odblaskowy happening” uczniów z kl. 2 oraz biegi „Odblaskowo na sportowo w Puszczy Niepołomickiej”, w których wzięły udział dzieci z oddziałów przedszkolnych, ich rodzice i biegacze uczestniczący w 71. Parkrunie. Oczywiście cała społeczność szkolna została zaopatrzona w kamizelki odblaskowe i elementy odblaskowe.

Mieszkańcom Niepołomic bardzo spodobał się pomysł stworzenia napisów przy dwóch przejściach dla pieszych znajdujących się w pobliżu naszej szkoły. Ich treść ma wszystkim przypominać o rozsądnym zachowaniu na pasach. Brzmią one: „Schowaj telefon! Jesteś na przejściu”.

Sukces naszej szkoły to sukces gminy i jej mieszkańców. Pracowaliśmy na niego wszyscy. Najważniejsze jednak, by działania podjęte podczas tej akcji przyczyniły się do wzrostu świadomości, nie tylko dzieci, ale i dorosłych, na temat bezpieczeństwa na drodze. Mamy nadzieję, że tak się właśnie stało.

Katarzyna Kołodziej