18 lutego dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy Niepołomice wzięły udział w XVIII Gminnym Turnieju Pięknego Czytania. Organizatorem był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Niepołomicach Podgrabiu.

Czytanie rozwija wyobraźnię, niweluje stereotypy, prowokuje do myślenia, zmienia mózg – jest wiele powodów, by czytać i wiele, żeby doskonalić się w tej umiejętności od najmłodszych lat. To właśnie idee przyświecające turniejom pięknego czytania, które w szkołach organizowane są od lat.

Aby nadać im wyższą rangę, laureaci edycji szkolnych zapraszani są co roku na Gminny turniej pięknego czytania. W tym roku odbył się on już po raz osiemnasty. Wzięło w nim udział 27 dzieci z 10 szkół. Wszystkich podzielono ze względu na wiek na dwie kategorie: młodszą – dzieci z klas IV-VI i starszą – młodzież z klas VII-VIII. Zmagania oceniało jury złożone ze wszystkich opiekunów. Wspólnie zdecydowali oni o przyznaniu następujących wyróżnień:

W kategorii młodszej:
I miejsce: Olaf Pajdzik z SP w Woli Zabierzowskiej,
II miejsce: Amelia Wilk z SP w Woli Batorskiej
III miejsce: Otylia Sosin z SP w Zakrzowie
W tej kategorii przyznano również dwa wyróżnienia: Wiktorii Sieprawskiej z SP w Staniątkach oraz Poli Włodarskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Niepołomicach Podgrabiu.

W kategorii starszej:
I miejsce: Jakub Gaczoł z SP w Staniątakch,
II miejsce: Wiktoria Ślusarczyk z SP nr 2 w Niepołomicach,
III miejsce: Łukasz Stachura ze Staniątek
Wyróżnienie otrzymał Kacper Marcinek z SP w Woli Zabierzowskiej.

Wszyscy uczestnicy są w tym konkursie zwycięzcami, bo czytanie ubogaca. Jak powiedziała pisarka Maria Dąbrowska „Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”, warto więc z nich korzystać. Ze swojej strony serdecznie gratulujemy udziału w konkursie i umiejętności pięknego czytania. Życzymy dalszych przygód czytelniczych i wielu sukcesów.