Czy da się zwiedzić świat w 5 dni? Na to pytanie odpowiedzieć mogą dzieci, które wzięły udział w czwartej edycji półkolonii letniej Ekoludki organizowanej przez Niepołomickie Stowarzyszenie Sport-Art oraz Społeczną Szkołę Podstawową im. Lady Sue Ryder. W tym roku, prawie setka dzieci, wcieliła się w podróżników przemierzających świat. Wybór tematu przewodniego wydarzenia oraz proponowane aktywności miały na celu wzbudzenie ciekawość świata oraz chęci poznawania innych kultur. Doświadczanie wielokulturowości wzbogaca, wpływa pozytywnie na kształtowanie postawy do współczesnego świata, uczy otwartości oraz tolerancji. Półkolonia realizowana była w dwóch turnusach. Uczestnicy, każdego  dnia poznawali inny kontynent.

Dzień rozpoczynał się poranną gimnastyką oraz zabawami integracyjnymi i uczącymi współpracy. Pierwszego dnia dzieci miały okazję poznać Europę oraz Afrykę. Warsztaty tematyczne rozpoczęły się od przybliżenia uczestnikom procesu formowania się kontynentów. Dzieci wyposażone w tę wiedzę mogły świadomie przystąpić do zajęć. Wprowadzenie do Europy odbyło się przez podróż do Grecji. Było próbowanie lokalnych  przysmaków, rozwiązywanie labiryntów, malowanie waz greckich. Dużą radość sprawiło dzieciom poznanie alfabetu greckiego oraz pisanie własnego imienia, przy użyciu tych, nieznanym im wcześniej, znaków. Dzieci poznały położenie Europy na mapie, zapoznały się także z flagami Państw Europy oraz  najważniejszymi i najciekawszych informacjami  o rodzimym kontynencie. W drugiej połowie dnia, dzieci przepłynęły Morze Śródziemnie i rozpoczęły eksploracje Afryki. Podczas warsztatów afrykańskich uczestnicy poznali stroje i tradycje kilku wybranych plemion oraz malowali tatuaże marokańskie na dłoniach. Rytmy Afryki ogarnęły uczestników podczas warsztatów z zakresu muzykoterapii.

W drugim dniu, mali podróżnicy przemierzali kraje Ameryki Południowej. Nauczyli się odnajdywać ten kontynent na mapie świata, poznali kilka państw, malowali wybrane flagi. Z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści o Inkach oraz  Indianach Uros. Tańczyli sambę w  Rio De Janeiro oraz brali udział w warsztatach o emocjach. Największą atrakcją dnia było jednak wykonywanie własnego lasu deszczowego w słoiku. Pod czujnym okiem Pani Renaty Porębskiej z Floral Therapy,  która jest także pedagogiem i terapeutą w SSP Sue Ryder, dzieci stworzyły prawdziwe dzieła sztuki.

Trzeci dzień poświęcony był kulturze Azji. Kraina rozległa i różnorodna, nie sposób w jeden dzień przedstawić jej piękna. Po ogólnym wprowadzeniu w klimat kontynentu, uczniowie mieli okazję przyjrzeć się bliżej tradycji Chin i Japonii. Między innymi  poznali tradycję parady smoków, zapisywali słowa w języku japońskim, testowali roboty edukacyjne – ozoboty i beeboty, własnoręcznie wykonywali sushi oraz uczyli się tańca Yosakoi. Tego wyjątkowego japońskiego tańca uczyła dzieci Pani Elżbieta Wąs, nauczycielka języka angielskiego i japońskiego ze SSP Sue Ryder oraz członkini grupy tańca Yosakoi Sakuramai Poland.

Czwartego dnia podróżnicy, wspólnie z Krzysztofem Kolumbem odkryli Amerykę Północną. W trakcie całego dnia dzieci wielokrotnie przenosiły się w czasie i przestrzeni. Poznali  historię rdzennych mieszkańców Ameryki- Indian oraz ich najsłynniejszych wodzów.  Zwiedzili Górę Rushmore, na której mogli przyjrzeć się czterem prezydentom Stanów Zjednoczonych. Była zabawa w kowboi, robienie hamburgerów, wypłukiwanie złota, zwiedzanie centrum lotów kosmicznych NASA, a na koniec dnia seans filmowy w Hollywood.

Ostatni, piąty dzień dzieci spędziły w Australii. Zajęcia skupione były w głównej mierze wokół fauny i flory tego kontynentu. Mali odkrywcy już wiedzą, że właśnie w Australii można zobaczyć niespotykane nigdzie indziej w naturze rośliny i zwierzęta.

Podczas półkolonii uczestnicy, oprócz wcielania się w podróżników, mogli spróbować swoich sił na szkolnej, profesjonalnej ściance wspinaczkowej.  Dużą atrakcją były także zajęcia ze strzelectwa. Półkolonia upłynęła bardzo szybko. Dzieci sumiennie prowadziły dziennik podróżnika, w którym gromadziły swoją dokumentację z zajęć. Przygotowując  się tym samym do spotkania z odmienną kulturą i jej przedstawicielami. Organizatorzy żywią nadzieję, że taka forma zagospodarowania czasu wolnego wpłynie korzystnie na postawy uczestników. Przyczyni się do kształtowania w nich otwartości wobec świata oraz przyszłego porozumiewania się w skali międzynarodowej wśród ludzi różnych ras, religii, narodowości oraz tradycji.

Magdalena Kulka

Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SSP Sue Ryder.

Kierownik półkolonii Ekoludki w wielkim świecie.