Dodano dn.: 23.05.2019

Projekt „Ekostarszaki – ratujemy planetę w 3 krokach” – realizowany przez Fundację Lepsze Niepołomice – jest skierowany do dzieci 5-6-letnich uczęszczających do 3 niepołomickich przedszkoli. Łącznie obejmuje 130 dzieci.

Za nami pierwsza część warsztatów – Plastikowi dziękujemy.

Czego jest więcej w oceanach? Zwierząt czy plastiku? Po co nam recykling? Jak dać „drugie życie” śmieciom? Po co nam rośliny i drzewa? Co to jest proces fotosyntezy? To pytania, na które w minionym tygodniu próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi wspólnie z przedszkolakami w ramach projektu „Ekostarszaki – ratujemy planetę w 3 krokach”.

Zaczęliśmy od przypomnienia sobie jak należy właściwe segregować śmieci, a potem zajęliśmy się jedną z grup jaką jest plastik. Oglądaliśmy zdjęcia wód i plaż zanieczyszczonych przez odpady, głównie plastikowe i torby foliowe, mówiliśmy, że szkodzą one nie tylko nam, ale również zwierzętom tam żyjącym. Mówiliśmy też o tym, że plastiku nie wolno wrzucać do pieca, bo wtedy zanieczyszczamy powietrze. W drugiej części zajęć przeszliśmy do prac manualnych i z przyniesionych butelek plastikowych dzieci stworzyły piękne doniczki, w których same posadziły kwiaty.

Projekt finansowany jest ze środkow Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Gminy Niepołomice.

Urszula Ptasińska-Wardyga