Poprawiono dn.: 15.04.2024

W piątek, 12 kwietnia połączyliśmy siły z Nadleśnictwem Niepołomice i rynku świętowaliśmy dwa wydarzenia – zbliżający się Dzień Ziemi i akcję SadziMy 2024.

Dwa namioty stanęły na niepołomickim rynku. Pod jednym dachem Nadleśnictwo Niepołomice rozdawało mieszkańcom dwa tysiące sadzonek dębu szypułkowego. To co roczna akcja SadziMy, w ramach której nadleśnictwa rozdają tysiące drzew na terenie Polski do sadzenia w swoich ogrodach. Pod drugim namiotem  na niepołomiczan czekało prawie 300 sadzonek doniczkowych i ogrodowych. Była mięta, lawenda, smagliczka i rozmaryn, ale żeby je dostać trzeba było się najpierw podzielić swoim sposobem na ochronę ziemi. Na specjalnie przygotowanych kartkach mali i duzi mieszkańcy wypisywali hasła, ekologiczne rozwiązania, które stosują w swoich domach, lub które chcieliby żeby były zastosowane. Do najbardziej popularnych ekologicznych zachowań należą zakładanie własnego kompostownika czy zbieranie deszczówki do podlewania ogrodu. Wielu mieszkańców dumnie zauważyło, że do pracy czy szkoły dojeżdża rowerem, unikając jazdy samochodem, niektórzy mówili o korzystaniu z transportu publicznego. Wśród propozycji pojawiły się również mniej oczywiste takie jak oddawanie swoich ubrań młodszemu rodzeństwu, wystawianie poidełka dla ptaków w gorące dni czy chodzenie do sklepu ze swoją siatką wielorazowego użytku.  Mieszkańcy apelowali o oszczędzanie wody, dosadzanie drzew i roślin miododajnych a nawet wyciąganie ładowarek z kontaktów jeśli nie ładujemy urządzeń.

Sześciogodzinne spotkanie na rynku pozwoliło nam rozdać 2300 roślin i porozmawiać o problemach ochrony Ziemi. Szczególnie ucieszyły nas wizyty przedszkolaków, które odbywały u nas mini lekcje przyrody.

Mamy nadzieję, że wszystkie rośliny się przyjmą na czym skorzystają nasze ogródki i środowisko.