W dniach 3 – 5 listopada 2023 r. grupa uczniów z klasy trzeciej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Żeromskiego w Zabierzowie Bocheńskim wzięła udział w XXIV Wojewódzkim Rajdzie im. Jana Grondkowskiego „Święto Niepodległości w Cieszynie”. Organizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych – Oddział Małopolski.
W godzinach popołudniowych uczniowie wyruszyli pociągiem z Podłęża, aby wieczorem dotrzeć do Cieszyna. Po zakwaterowaniu w schronisku miało miejsce uroczyste otwarcie Rajdu. Pierwszy wieczór spędzony razem przez zespoły rajdowe był doskonałą okazją do integracji. Młodzi turyści wspólnie wysłuchali piosenki Jaromira Nohavicy pt. „Cieszyńska”, aby następnego dnia móc odnaleźć wybrane miejsca wspomniane w tym utworze.
Sobotni poranek przywitał uczestników Rajdu wyjątkowo słoneczną i ciepłą, jak na listopad, pogodą. Uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli na wędrówkę po malowniczym Cieszynie, jednym z najstarszych miast w Polsce. Jego historia ma ponad tysiąc lat, a według legendy jest on jeszcze starszy. Pierwszym przystankiem na trasie wędrówki był Rynek. Uczniowie mogli tam podziwiać Ratusz, budynek dawnego Hotelu Pod Brunatnym Jeleniem oraz urokliwe, stare kamienice. Na środku Rynku zgromadzili się wokół Studni św. Floriana, będącej pozostałością średniowiecznego wodociągu miejskiego. Tam również rozpoczęły się poszukiwania miejsc związanych ze Szlakiem cieszyńskiego tramwaju. W Cieszynie funkcjonowała bowiem najkrótsza trasa tramwajowa i najkrócej działające połączenie tramwajowe w monarchii austro-węgierskiej. Pierwsze tramwaje wyjechały na cieszyńskie ulice w 1911r. , a zakończyły kursowanie w 1921r., co wiązało się z podziałem miasta po I wojnie światowej. Uczniowie, przemierzając kolejne dzielnice Cieszyna, wypatrywali fragmentów szyn, czyli pozostałości tego ciekawego ze względu na swą historię połączenia komunikacyjnego.
Kolejnym niezwykłym miejscem odwiedzonym przez naszych uczniów była Studnia Trzech Braci, miejsce legendarnego spotkania Bolka, Leszka i Cieszka – synów polskiego księcia Leszka III. Następnie nasi młodzi turyści udali się na Górę Zamkową, gdzie w parku znajduje się romańska rotunda po wezwaniem św. Mikołaja. Tuż obok wznosi się Wieża Piastowska, z której roztacza się piękna panorama Cieszyna i okolic. Jednak by móc nacieszyć się widokami rozpościerającymi się z jej szczytu, należy pokonać 120 kamiennych i drewnianych stopni. Jest to wymagające zadanie, jednak uczniowie świetnie sobie z nim poradzili. Taras widokowy na Wieży Piastowskiej jest idealnym miejscem do podziwiania Olzy, która dzieli miasto na część polską i czeską. Po opuszczeniu Góry Zamkowej uczestnicy Rajdu przekroczyli most Przyjaźni i zwiedzali Czeski Cieszyn.
Wieczorem, wędrując po Cieszyńskiej Wenecji, uczniowie dotarli pod pomnik upamiętniający Śląskich Legionistów. Tam odbył się uroczysty apel ku czci żołnierzy, którzy walczyli za naszą Ojczyznę. Uczestnicy Rajdu oddali hołd poległym zapalając znicz u stóp „Cieszyńskiej Nike” oraz śpiewając „Mazurka Dąbrowskiego” i „Rotę”.
Po powrocie do schroniska odbyły się zaplanowane konkursy. W ramach konkursu plastycznego uczniowie mieli narysować własny projekt cieszyńskiego tramwaju. Podczas konkursu wiedzy o Cieszynie wykazali się świetną pamięcią – bezbłędnie odpowiedzieli na wszystkie pytania. Na koniec odbył się teatr cieni, podczas którego należało zaprezentować wybrany sukces militarny z dziejów Polski. Nasza drużyna przygotowała występ ukazujący zwycięską bitwę pod Grunwaldem.
W niedzielę nastąpiło podsumowanie rajdu. Uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem Pani Ewy Ogórek, zajęli pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej otrzymując dyplom, puchar oraz upominki.
XXIV Wojewódzki Rajd im. Jana Grondkowskiego „Święto Niepodległości w Cieszynie” pozwolił uczniom poznać historyczne, kulturowe oraz przyrodnicze walory Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Był także wspaniałą lekcją patriotyzmu.
Ewa Widła
nauczycielka SP w Zabierzowie Bocheńskim