Poprawiono dn.: 04.03.2024

W pierwszy marcowy weekend, na sali akustycznej Zamku Królewskiego w Niepołomicach, odbyły się oficjalne zawody w układaniu kostki rubika na czas zorganizowane przez Karola Zakrzewskiego oraz Łukasza Burligę.

Przygotowania do zawodów trwały kilka tygodni. Uczestnicy Castle Manii zjechali do Niepołomic z całej Polski  i z kilku zagranicznych miejsc. Do pomocy w organizacji dołączył Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach, Zamek Królewski, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne oraz Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II. W trzech salach zamku rozmieszczono główne rozgrywki, strefę dla zawodników, mieszalnię gdzie przygotowuje się kostki i poczekalnie gdzie na swoją kolej czekają speedcuberzy.

W sobotę i niedzielę w 9 konkurencjach wystartowało 58 zawodników z 5 krajów (Polska, Kanada, Ukraina, Włochy, Afryka Południowa). Główną konkurencją zawodów była klasyczna kostka 3x3x3, którą zwyciężyła Magdalena Pabisz z wynikiem 7.58 s. Drugie miejsce zajął Antoine Cantin z Kanady, z rezultatem 7.77 s, natomiast podium zamknął organizator imprezy – Łukasz Burliga z wynikiem 8.01 s.

Pierwsze miejsca w pozostałych konkurencjach zajęli: w kostce 2x2x2 – Igor Gładysz – 1.38 s., w kostce 4x4x4 – Magdalena Pabisz – 29.44 s., w kostce 5x5x5 – Łukasz Burliga – 55.50 s., w kostce 3x3x3 jedną ręką – Karol Zakrzewski – 11.57 s., w konkurencji Clock – Mateusz Wasil – 4.36 s., w Megaminx – Magdalena Pabisz – 33.84 s., w  Pyraminx – Cyprian Doza – 2.20 s., w  Skewb – Tomasz Pietruszka – 2.41 s.

Nie sposób nie wspomnieć o dwóch fantastycznych rekordach Polski, które padły w trakcie zawodów. Jednym z nich była rekordowa średnia w kostce megaminx 31.56 s, którą wykręcił Jan Zych poprawiając swój poprzedni rekord w tej konkurencji o 1.17 s. Niespełna 4 godziny później w tej samej sali Marcel Politowicz ustanowił rekord Polski w konkurencji Clock z wynikiem 3.52 s. wyrównując tym samym swoją poprzednią rekordową średnią co do setnej sekundy!

Zapraszamy do obejrzenia filmów z rekordami:

Jan Zych – 31.56 s. Megaminx Marcel Politowicz – 3.52 s. Clock

Klasyfikację medalową Castle Manii zwyciężyła Magdalena Pabisz: 3 złote, 1 srebrny i 3 brązowe medale.

Zawodnikom gratulujemy rekordów i dziękujemy za fantastyczną imprezę. Do zobaczenia w kolejnej odsłonie zawodów!

Łukasz Burliga, organizator Castle Mania 2024

 

Fot. Tomasz Burliga