Święto Niepodległości w Niepołomicach miało wiele odsłon, w godzinach między 10.00, a 14.00 odbyła się gra miejska – Śladami wojska w Niepołomicach, w której wzięło udział 25 drużyn składających się od 3-5 uczestników.

W grze wzięli udział zarówno mieszkańcy Niepołomic jak i przyjezdni goście. Rywalizacja była zacięta, drużyny z wielkim zaangażowaniem rozwiązywały zagadki, poznając historię Niepołomic. Najlepszą okazała się drużyna „Żeglarzy” – Aleksandra John, Artur Ciszewski, Kacper Bodzioch – zdobywając puchar Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez IPN, WCR oraz UMiG Niepołomice. II miejsce i puchar Dyrektora ZS im. Ojca Św. Jana Pawła II w Niepołomicach oraz nagrody rzeczowe zdobył zespół „Dopełniacze” w składzie Marcelina Wrona, Mikołaj Wrona, Julia Sikora, III miejsce i nagrody rzeczowe „Groszki” Sebastian Zalewski, Michalina Zalewska, Aleksandra Grochot, IV miejsce.

Wszystkie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe i drobne upominki. Kto nie uczestniczył w grze miał okazję oglądnąć sprzęt wojskowy, który prezentowała 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, dowiedzieć się jakie są warunki wstąpienie w szeregi wojska czy też postrzelać na zorganizowanej przez ASG Kraków – Arena, polowej strzelnicy.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wykłady pracownika IPN z Krakowa na temat uzyskania przez Polskę Niepodległości oraz mogli wziąć udział w konkursie na temat historii wojska w Niepołomicach. Dla wszystkich uczestników gry czekały nagrody oraz grochówka i kiełbasa z ogniska. Organizatorami imprezy byli: Urząd Miasta i Gminy Niepołomice, Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach, Wojskowe Centrum Rekrutacji (WCR), ASG Kraków – Arena, Stowarzyszenie Kawalerii Ochotniczej (SKO) im. Krakowskiej Brygady Kawalerii w Barwach 5 Dywizjonu Artylerii Konnej, IPN Kraków, Nadleśnictwo Niepołomice – Lasy Państwowe, Fundacja Pola Chwały.

Zuzanna Polańska
dyrektor Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II

Fot: Izabela Wojakowska, Zuzanna Polańska