Ponad 20-osobowa grupa z Izraela, uczestników projektu Atidim – kadry dla samorządu lokalnego przebywała z jednodniową wizytą w Niepołomicach. Interesowały ich głównie nasze działania na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego.

Atidim to wspólny program Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Izraela, Federacji Władz Lojalnych oraz organizacji pozarządowej Atidim. Jest to czteroletni program prowadzony na Uniwersytecie w Haifie i na Uniwersytecie Ben-Guriona w Tel Awiwie. Szkoli przyszłych samorządowców.

Po spotkaniu z wiceburmistrzem Adamem Twardowskim, który odpowiadał na liczne pytania o wizję i strategię rozwoju gminy oraz podejmowane działania w tym kierunku, Izraelczycy mieli okazję zobaczyć Dom Pełen Kultury w Staniątkach oraz Społeczną Szkołę Podstawową im. Lady Sue Ryder na Jazach. Zwiedzili też Bibliotekę Publiczną oraz Laboratorium Aktywności Społecznej OpenSpace. Spotkali się też z osobami odpowiedzialnymi w urzędzie miejskim za promocję, współpracę z organizacjami pozarządowymi i budżet obywatelski.

Izraelczycy byli bardzo zainteresowani szczególnie współpracą gminy m.in. ze stowarzyszeniami pozarządowymi i działaniami na rzecz większego zaangażowania mieszkańców w sprawy lokalnej społeczności. Podkreślali, że zostali „zainspirowani przez innowacyjną gminę i metody działania”.