Siostry Benedyktynki zapraszają na wyjątkowy koncert „Joachim Mencel i goście, koncert na lirę” w Kościele św. Wojciecha w Opactwie w Staniątkach, 3 listopada 2018 r. o godzinie 16.00.

Wydarzenie towarzyszy nowej inwestycji budowy muzeum klasztornego: „Wirydarze dziedzictwa benedyktyńskiego” – rewaloryzacja i adaptacja zabytkowych obiektów w Opactwie św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach”.

Joachim Mencel to wybitny polski pianista, lirnik, kompozytor, wykładowca i producent muzyczny. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w 1991 r. Koncertował w wielu krajach Europy, obu Ameryk i Azji. Ggrał m.in. w zespołach Janusza Muniaka, Andrzeja Cudzicha, Nigela Kennedy’ego. Regularnie współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym. Pisał i aranżował piosenki dla E. Bem, M. Szcześniaka, N. Stiller, A. M. Jopek, Kaissy, K. Styły. Jest autorem muzyki do filmów, spektakli baletowych i pantomimy. W 2006 r. skomponował kantatę jazzową “Miłość mi wszystko wyjaśniła” do tekstów Karola Wojtyły. Obecnie jednym z autorskich projektów Mencla jest jazzowa formacja jmTrio a także etno-jazzowy projekt „Artisena”.

Iga Piorunowicz – mezzosopran, studentka IV roku Akademii Muzycznej w Krakowie. Śpiewała w kameralnym chórze Capella Marialis w Bazylice Mariackiej, otrzymała wyróżnienie w V Miedzynarodowym Konkursie Piosenki Anny German w Białymstoku (2018). W czasie wolnym komponuje własne piosenki w zakresie poezji śpiewanej. Hubert Niewiadomski – baryton, artysta i naukowiec. Absolwent Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej znalazł czas w swoim życiu na rozwój artystyczny. Profesjonalnie śpiewa i gra na organach w Genewie, gdzie pracuje w CERN-ie przy projekcie TOTEM. Jest także współtwórcą cyklu “Wielkiej Muzyki w Małej Auli”.

„Wirydarze dziedzictwa benedyktyńskiego” – projekt inwestycyjny

800-letnie Opactwo Benedyktynek w Staniątkach wymaga rewitalizacji. Architektura, zbiory sztuki, kolekcje i księgozbiory wymagają konserwacji, opieki i należytego udostępniania.

W 2018 r. rozpoczną się prace budowlane. W 2 lata przebudowany zostanie obiekt tzw. „nowej/ czerwonej szkoły” z przeznaczeniem na cele kulturalne. Od 2020 r. mieszkańcy i goście będą mogli zwiedzać nowe muzeum, skorzystać z biblioteki z czytelnią i z archiwum. W programie przewidziano zajęcia edukacyjne, wydarzenia artystyczne i imprezy kulturalne. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wszyscy możemy być fundatorami nowego dzieła. Po koncercie można będzie okazać wsparcie dla Opactwa, które musi zapewnić wkład własny w finansowanie inwestycji.