Serdecznie zapraszamy na wspólne objazdy po gminnych miejscach pamięci, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

W tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji przygotowywanych jest wiele wydarzeń, wystaw, przedstawień i koncertów. My w gminie Niepołomice, chcieliśmy przypomnieć chętnym, co w tym czasie działo się u nas. Jaki jest wkład mieszkańców naszej gminy w walce o niepodległość.

Z tej też okazji zapraszamy zainteresowanych 12 sierpnia na objazdy po gminie Niepołomice z przewodnikiem, który wskaże miejsca, opowie o ludziach, by przybliżyć tamten czas.

Odbędą się dwie takie wycieczki, obie 12 sierpnia 2018 r., pierwsza o godz. 10.00 druga o 16.00. Chętnych zapraszamy na punkt zbiórki, czyli pod budynek PTG Sokół, przy ul. Kościuszki 18.00.

Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona ilością miejsc w busie.

W trakcie niedzielnego spotkania z “Niepodległą w Niepołomicach” usłyszmy historie niepołomickich legionistów, których ścieżka wojenna zaczęła się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Przejedziemy przez przysiółek Jazy, miejsce urodzenia generała Waleriana Czumy. Odwiedzimy cmentarz z I Wojny Światowej w obrębie Puszczy Niepołomickiej- Sitowiec oraz w Podłężu.

Wspomnimy dzieło usypania Kopca grunwaldzkiego a przy dawnych koszarach wojskowych dowiemy się kim był prof. Andrzej Klisiecki i co zrobił dla naszego miasta. Dowiemy się dlaczego dziś nie możemy składać kwiatów pod pomnikiem poświęconym bohaterom odzyskania niepodległości. W Parku Miejskim poszukamy śladów Dębu Tadeusza Kościuszki, by po chwili w salach Muzeum Niepołomickiego spojrzeć na Niepołomice przełomu wieków.