Dziś setne urodziny obchodzi Janina Ptak – mieszkanka naszej gminy, ulubiona nauczycielka wielu pokoleń niepołomiczan uczęszczających tu do liceum.

O urodzinach Pani Profesor pamiętają wszyscy – listy gratulacyjne przesłali prezydent, premier, z najlepszymi życzeniami odwiedzili ją przedstawiciele gminy oraz oczywiście znajomi i jej uczniowie, a tych było bardzo wielu.

Janina Ptak urodziła się 8 lutego 1917 roku w Woli Batorskiej. W Niepołomicach uczęszczała do szkoły podstawowej, w Staniątkach do gimnazjum, a na filologię romańską dojeżdżała do Krakowa, na Uniwersytet Jagielloński.

W niepołomickiej szkole ponadpodstawowej uczyła od początków jej istnienia, czyli od 15 lutego 1945. Pierwotnie było to gimnazjum, później przekształcone w liceum. Pani Profesor uczyła w nim nieprzerwanie aż do 1972 roku, wykładała głównie język francuski, ale także język rosyjski i geografię. Opiekowała się także szkolną biblioteką, była wychowawcą klas, a także – choć krótko – zajmowała się żeńską drużyną harcerską.

Dziś wielu lat w zdrowiu i znakomitej formie, otoczonej bliskimi życzyli Janinie Ptak przewodniczący Rady Miejskiej Marek Ciastoń i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Antonina Siwek, a także liczni goście, którzy dzisiaj odwiedzają ulubioną Panią Profesor. Do serdecznych życzeń dołączamy i my!